Junior Rep Games

Discussion in 'State of Origin 2017' started by Big Pete, Jun 11, 2017.

    Instead of stuffing NYC DB's PM box, I thought I'd share all the details with the rest of the community.

    Enjoy, these are some pre-08 Origin results.
     
    Tags:
    ningnangnong likes this.
  1. 2007

    UNDER-17s
    Telstra Stadium
    June 13th 2007
    Referee: Gerard Sutton

    New South Wales 52 (G. Waddell 3, L. Coote 2, N. Gardner 2, A. Reynolds, W. Graham tries; Gardner 8 goals) defeated Queensland 18 (S. Elliott, D. Cross, A. Raymond tries; R. Hansen 3 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Lachlan Coote (Penrith)
    2. Nathan Gardner (Parramatta)
    3. Kieran Foran (Manly)
    4. Greg Waddell (Penrith)
    5. Tariq Sims (Illawarra)
    6. Wade Graham (c) (Penrith)
    7. Adam Reynolds (Souths)
    8. Tom Hancock (Cronulla)
    9. James Woolford (Canberra)
    10. Wes Suckley (Coonabarabran)
    11. Mitch Johnson (Parramatta)
    12. Rulon Nutira (Parramatta)
    13. Matt Hyland (Balmain)

    Interchange
    14. Ben Jones (Sydney)
    15. Dominic Walsh (Souths)
    16. Alex McMillan (Forbes)
    17. Alec Butschies (Byron Bay)

    Coach: James Shephard

    QUEENSLAND
    1. Anthony Raymond (Emerald Brothers)
    2. Steven Elliott (Mackay Brothers)
    3. Daniel Vidot (Souths-Logan)
    4. Max Dudley (Brisbane Easts)
    5. Kieran English (Aspley)
    6. Ryan Williamson (Souths Mackay)
    7. Andrew McCullough (c) (Aspley)
    8. Sam Mataora (Souths Logan)
    9. Lachlan Creighton (Samford)
    10. Dunamis Lui (Aspley)
    11. Ryan Hansen (Brisbane Norths)
    12. Josh McGuire (Aspley)
    13. Chris Faust (Brothers Townsville)
    Interchange
    14. Ricardo Parata (Nerang)
    15. Cameron Maltby-Thomas (Brisbane Norths)
    16. Daniel Sleeman (Souths Toowoomba)
    17. Dan Cross (Coloundra)

    Coach: Shane McNally
     
  2. UNDER 19s
    Suncorp Stadium
    May 23rd 2007
    Referee: Justin Davis

    New South Wales 14 (M. Brophy, T. Grant tries; Paea goal) defeated Queensland 10 (Chambers 2 tries; Sandow goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Matt Ryan (Balmain)
    2. Heka Nanai (Canterbury)
    3. Taulima Tautai (Parramatta)
    4. Chris Lawrence (Wests)
    5. Michael Brophy (Canberra)
    6. Kris Keating (Parramatta)
    7. Eddie Paea (Souths)
    8. Tim Grant (Penrith)
    9. Tyne Owen (Newcastle)
    10. Tim Mannah (Parramatta)
    11. Eddy Pettybourne (Souths)
    12. Lucas Miller (Newcastle)
    13. Martin Lewis (Parramatta)

    Interchange
    14. Masada Iosefa (Penrith)
    15. Aiden Tolman (Melbourne)
    16. Scott Dobbins (Newcastle)
    17. Tony Williams (Parramatta)

    Coach: Matt Cameron

    QUEENSLAND
    1. Chris Sandow (Tweed Heads)
    2. Obadiah Geia (North Queensland)
    3. Will Chambers (Brisbane Norths)
    4. Mase Laulu-Togagae (Parramatta)
    5. Rodney Davies (Aspley)
    6. Luke Capewell (Brisbane Easts)
    7. Josh Costello (Ipswich)
    8. Zac Henrickson (Sunshine Coast Falcons)
    9. Nathan Struckwick (Aspley)
    10. John Clayton (Sydney Roosters)
    11. Nathan Barraclough (North Queensland)
    12. Lagi Setu (St George Illawarra Dragons)
    13. Josh McGuire (Aspley)

    Interchange
    14. Anthony Mitchell (Parramatta)
    15. David Baumann (Parramatta)
    16. Rohan Ahern (Sydney Roosters)
    17. Kevin Proctor (Tweed Heads)

    Coach: Gary Greinke
     
    Last edited: Jun 11, 2017
    2006
    UNDER-17s
    Suncorp Stadium
    June 14 2006
    Referee: Justin Davies

    Queensland 42 (Sandow 2, Jones, Folau, Cummins, Rogers, Romelo, Proctor tries; Sandow 4, G. Te’o goals) defeat New South Wales 16 (Pearce , Mortimer, Isa tries; Mortimer 2 goals)

    QUEENSLAND
    1. Chris Sandow (Souths Logan)
    2. Galu Te’o (Aspley)
    3. Ben Jones (Redcliffe)
    4. Israel Folau (Norths)
    5. Michael Cummins (Souths)
    6. Ben Cronin (Wynnum)
    7. Luke Capewell (Norths)
    8. Zac Henrickson (Nambour)
    9. Joel Romelo (Redcliffe)
    10. David Hala (Redcliffe)
    11. Kevin Proctor (Currumbin-Tugun)
    12. Travis Marshall (Rockhampton Brothers)
    13. Shaun Cotter (Wynnum)

    Interchange
    14. Martin Kennedy (Ipswich)
    15. Fred Tila (Souths)
    16. Billy Rogers (Gympie)
    17. Gerard Tibbets

    Coach: Gary Greinke

    NEW SOUTH WALES
    1. Zoram Watene (Penrith)
    2. Luke Towers (Sydney Roosters)
    3. William Isa (Penrith)
    4. Ray Tafokitau (Souths)
    5. Ryan Lamb (Newcastle)
    6. Mitchell Pearce (c) (Sydney Roosters)
    7. Michael Picker (Canberra)
    8. Todd Grace (Forbes)
    9. Brock Molan (Souths)
    10. Ilija Radan (Manly)
    11. Nathan Dib (Bulldogs)
    12. Jason Clark (Souths)
    13. Lancen Joudo (Penrith)

    Interchange
    14. Zac Merritt (Forbes)
    15. Mitchell Cahalane (Penrith)
    16. Henry Vaotuua (Central Coast)
    17. Daniel Mortimer (Orange)
    18. Mitchell Cahalane (Penrith)

    Coach: Dave Hamilton
     
  3. UNDER-19s
    Telstra Stadium
    May 24th 2006
    Referee: Chris James

    New South Wales 22 (Hayne 2, Jeffery, Uate tries; Walsh 3 goals) defeated Queensland 10 (Moon, Kemp tries; Nicolau goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Jarryd Hayne (Parramatta)
    2. Akuila Uate (Newcastle)
    3. Keith Eshman (Balmain-Ryde)
    4. Shaun Kenny-Dowall (Newtown)
    5. Ben Jeffery (Balmain-Ryde)
    6. Jarrod Mullen (c) (Newcastle)
    7. Luke Walsh (Newcastle)
    8. Tim Grant (Penrith)
    9. Stuart Flanagain (Balmain-Ryde)
    10. Jacob Ling (Newcastle)
    11. Cory Paterson (Newcastle)
    12. Tony Williams (Parramatta)
    13. Mitchell Aubusson (Sydney Roosters)

    Interchange
    14. Dean Rysko (Wests)
    15. Eddie Pettybourne (Souths)
    16. Jon Tupou (Newcastle)
    17. Joe Picker (Canberra)

    Coach: Craig Miller

    QUEENSLAND
    1. Jackson Nicolau (Norths)
    2. Denan Kemp (Townsville)
    3. Junior Sau (Canberra)
    4. Will Chambers (Norths)
    5. Israel Folau (Norths)
    6. Joel Moon (Toowoomba)
    7. Michael Bond (Aspley)
    8. David Taylor (Toowoomba)
    9. Nathan Strudwick (Toowoomba)
    10. Isaac Schwenke (Norths)
    11. Scott Bolton (Young Guns)
    12. Lagi Setu (St George Illawarra)
    13. Keiron Lander (Aspley)

    Interchange
    14. Mark Offerdahl (Manly)
    15. Rodney Griffin (Balmain)
    16. Charlie Fetoai (Aspley)
    17. Ben Matterson (Norths)

    Coach: Wayne Treleaven
     
  4. 2005
    UNDER-17s
    Telstra Stadium
    June 15 2005
    Referee: Tony De Las Haras

    New South Wales 28 (Kenny-Dowall 2, Keating 2, Hayne tries; Lazarus 4 goals) defeated Queensland 12 (Isaac 2 tries; Costello, Samoa goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Jarryd Hayne (Parramatta)
    2. Michael Brophy (Canberra)
    3. Shaun Kenny-Dowall (Sydney Roosters)
    4. Callan Richardson (Newcastle)
    5. Junior Tia-Kilifa (Penrith)
    6. Kris Keating (Parramatta)
    7. Blake Lazarus (Bulldogs)
    8. Matthew Hall (Sydney Roosters)
    9. Ryan Carr (Cronulla)
    10. Craig Woolford (Canberra)
    11. Jay Hemming (Sydney Roosters)
    12. Jordan Tua’au (Parramatta)
    13. Luke Mutddon (Illawarra)

    Interchange
    14. Zac Russ (Farrer College, AIS)
    15. Tim Grant (Penrith)
    16. Lucas Miller (Manly)
    17. Stanley Waqa (Sydney Roosters)

    Coach: Dave Hamilton

    QUEENSLAND
    1. Esikeli Tonga (Wynnum)
    2. Cameron Heading (Charters Towers)
    3. Junior Seumanutafa (Logan Brothers)
    4. Daniel Isaac (Brisbane Norths)
    5. Luke Samoa (Brisbane Norths)
    6. Jacob Fauid (Brisbane Norths)
    7. Brady Payne (Townsville Centrals)
    8. Dave Taylor (Fitzroy Rockhampton)
    9. Nathan Strudwick (Brisbane Wests)
    10. John Clayton (Hills District, Brisbane)
    11. Matthew Handcock (Redcliffe)
    12. Nathan Beckett (Wynnum)
    13. Joel Moon (Brisbane Wests)

    Interchange
    14. Josh Costello (Brisbane Norths)
    15. Isaac Schwenke (Brisbane Norths)
    16. Simona Vavega (Brisbane Wests)
    17. Jay Aston (Brisbane Norths)

    Coach: Kelly Egan
     
    Last edited: Jun 12, 2017
  5. UNDER-19s
    Suncorp Stadium
    May 25 2005
    Referee: Justin Eastwood

    Queensland 42 (Inglis 2, Michaels 2, Fielder, Wilkie, Perkins, Faamita tries; Inglis 3, Barnes 2 goals) defeated New South Wales 12 (Moors, Lett tries; Carney 2 goals)

    QUEENSLAND
    1. Greg Inglis (Brisbane Norths)
    2. Steve Michaels (Toowoomba)
    3. Brett Anderson (Parramatta)
    4. Adam Fielder (Bulldogs)
    5. Anthony Perkins (Brisbane Norths)
    6. William Zillman (Canberra)
    7. Berrick Barnes (Toowoomba)
    8. Danny Williams (Sydney Roosters)
    9. Brenton Stormer (Brisbane Norths)
    10. Scott Anderson (Brisbane Norths)
    11. Fletcher Holmes (Brisbane Wests)
    12. Scott Bolton (North Queensland)
    13. Tyron Haynes (Brothers Rockhampton)

    Interchange
    14. Colin Wilkie (Brisbane Norths)
    15. James Anderson (North Queensland)
    16. Daniel Backo (Parramatta)
    17. Paoa Faamita (Bulldogs)

    Coach: Gary Greinke

    NEW SOUTH WALES
    1. Michael Lett (Sydney Roosters)
    2. David Milne (Canberra)
    3. Ben Farrar (Parramatta)
    4. Josh Morris (St. George Illawarra)
    5. Shannon McDonnell (Wests Tigers)
    6. Jarrod Mullen (Newcastle)
    7. Todd Carney (Canberra)
    8. Steve McLean (Canberra)
    9. James Aubusson (Sydney Roosters)
    10. Luke Douglas (Cronulla)
    11. Mickey Paea (Sydney Roosters)
    12. Junior Moors (Penrith)
    13. Daniel Conn (Bulldogs)

    Interchange
    14. Blake Green (Parramatta)
    15. Rhys Lovegrove (Cronulla)
    16. Dan Hunt (St George Illawarra)
    17. Nathan Armit (Bulldogs)

    Coach: Craig Miller
     
  6. 2004

    UNDER 17s
    Suncorp Stadium
    June 16 2004
    Referee: Clayton Sharpe

    New South Wales 52 (Hayne 4, Priestly 2, Jeffery, Lett, Caldwell, Lovegrove tries; Jeffery 6 goals) defeated Queensland 26 (Bond 2, Michaels, Eastwood, Fetoai tries; Inglis 3 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Shannon McDonnell (Wests)
    2. Ben Jeffery (Illawarra)
    3. Geoff Daniela (Penrith)
    4. Michael Lett (Sydney Roosters)
    5. Jarryd Hayne (Parramatta)
    6. Jarrod Mullen (Newcastle)
    7. Dean Caldwell (Balmain)
    8. Justin Wood (St George)
    9. Craig Priestly (Cronulla)
    10. Brendan Hlad (Newcastle)
    11. Rhys Lovegrove (Cronulla)
    12. Jacob Ling (Newcastle)
    13. Mitch Anthony (Canberra)

    Interchange
    14. Chad Isles (Souths)
    15. Joel Barton (Newcastle)
    16. Dean Rysko (Wests)
    17. Yileen Gordon (Souths)
    Coach: Brian Gray

    QUEENSLAND
    1. Greg Inglis (Brisbane Norths)
    2. Anthony Perkins (Cities Roma)
    3. Junior Sau (Logan Brothers)
    4. Steven Michaels (Currumbin Tugun)
    5. Richard Brewster (Currumbin Tugun)
    6. Michael Bond (Brisbane Wests)
    7. Murray Emmerson (Burleigh)
    8. James Pritchard (Souths Juniors)
    9. Matt Francis (Runaway Bay)
    10. Kurtis Curry (Logan Brothers)
    11. Brendan Hoare (Runaway Bay)
    12. Mark Offerdahl (Goondiwindi)
    13. Paoa Faamita (Souths Juniors)

    Interchange
    14. Greg Eastwood (Southport)
    15. Scott Bolton (Brothers Innisfail)
    16. Charlie Fetoai (Souths Juniors)
    17. Rodney Griffin (Atherton)

    Coach: Darren Blooranta
     
  7. UNDER-19s
    Telstra Stadium
    May 26th 2004
    Referee: Gavin Badger

    New South Wales 33 (Carney 2, Phelps, Stewart, Paea, Harrison tries; Phelps 4 goals; Phelps field goal) defeated Queensland 6 (Barnes try, Barnes goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Brett Stewart (Manly)
    2. Brett Anderson (Parramatta)
    3. Iosia Soliola (Sydney Roosters)
    4. Ben Creagh (St George Illawarra)
    5. David Milne (Sydney Roosters)
    6. Cameron Phelps (Bulldogs)
    7. Todd Carney (Canberra)
    8. Keith Galloway (Cronulla)
    9. Heath Le’strange (Sydney Roosters)
    10. Steve Meredith (Sydney Roosters)
    11. Daniel Conn (Bulldogs)
    12. Reece Williams (Cronulla)
    13. Feleti Mateo (Parramatta)

    Interchange
    14. Mickey Paea (Sydney Roosters)
    15. Dane Tilse (Newcastle)
    16. Bronson Harrison (Wests Tigers)
    17. Sam Perrett (Sydney Roosters)

    Coach: Steve Gough

    QUEENSLAND
    1. Germaine Paulson (Brisbane Wests)
    2. Josh Tatupu (Brisbane Norths)
    3. Charlie Vis (Redcliffe)
    4. Wallace Solomona (North Queensland)
    5. Donald Malone (Wests/Toowoomba Clydesdales)
    6. Aaron Lewis (Souths-Logan)
    7. Berrick Barnes (Toowoomba Clydesdales)
    8. Sam Thaiday (Toowoomba Clydesdales)
    9. Aaron Kuskey (Brisbane Norths)
    10. Tom Learoyd (Toowoomba Clydesdales)
    11. Nevile Costigan (Toowoomba Clydesdales)
    12. Gavin Cooper (Redcliffe)
    13. Tee Levu (Toowoomba Clydesdales)

    Interchange
    14. Matthew Scott (North Queensland)
    15. Joe Clarke (Toowoomba Clydesdales)
    16. Sam Tagataese (Brisbane Norths)
    17. Darren Rodgers (Brisbane Norths)

    Coach: Brendan Barlow
     
  8. Bloody hell BP, good to see some old names there.

    Good old Matty Hyland, mate of mine and still talks about playing amongst that lot to this day the bludger!
     
  9. Accept

    Accept NRL Player

    1,876
    1,205
    Sawtell
    A lot of these guys didn't kick onto a NRL career of any kind. Just shows how hard it is to make it to the big show. For the record, the #10 in the U19 Qld squad is actually named John Clayton, the brother of former Bronco (Andrew) who also played for Qld (U19). Neither brother made it to the NRL.
     
  10. Ta Accept, that was actually an error in the Year Book.

    I remember Matty Hyland, BAlways. He was a real workhorse for that 09 Tigers side and was unlucky not to receive a look in at first grade. Unfortunately when he came in, the Tigers had a gun backrow, if he had have graduated post-Marshall, Heighno, Ryan you never know.
     
    BroncosAlways and Accept like this.
  11. ningnangnong

    ningnangnong HACK THE PLANET!!!

    22,893
    6,462
    Thanks for this Pete - love looking at old team lists and seeing who went on to do what.
     
    MeganC68 likes this.
  12. Very true, he took his footy seriously back in the day.
    Never let's us forget it though, and if memory serves correctly he still brings up the fact he made it into RLL2 :lolwhataloser:
     
  13. NYCDB

    NYCDB BRL Player

    50
    26
    Legend! Thanks Pete.
     
    MeganC68 likes this.
  14. Dash

    Dash NRL Player

    2,521
    1,560
    Brisbane
    I went to school with Jay Aston (not Ashton like above). He played a couple of games for PNG. He was destined for big things, but was always going to be too small for the position he played (lock).

    I played against Daniel Isaac. Absolute beast of a kid. The most memorable game of my junior footy career involved him. We had the one guy who could match it with him (imagine a shorter yet faster Corey Oates), and despite there being 26 players on the field, it was basically a game of 1-on-1. Just brilliant to watch.
     
    Big Pete likes this.
  15. I went to school with Jacob Fauid and Luke Samoa.

    Memories of watching them play for Wavell against Palm Beach Currumbin at Shaw Sports, handy footy players.
     
  16. 1910

    1910 State of Origin Rep

    6,754
    3,328


    Lander v Hayne!
     
  17. 2003

    UNDER-17s
    Telstra Stadium
    June 25th 2003
    Referee: Jason Robinson

    New South Wales 18 (Meaney, Moors, Kobors, Dobson tries; Carney goal) defeated Queensland 16 (Payne, Millwood tries; Millwood 2 goals)

    New South Wales
    1. Jade Williams (Canberra)
    2. Troy Boston (Souths)
    3. Sean Meaney (Manly)
    4. John Koborsi (Parramatta)
    5. Luke Gray (Canberra)
    6. Todd Carney (Canberra)
    7. Michael Dobson (Canberra)
    8. Micky Paea (Sydney Roosters)
    9. Luke Jay (Canberra)
    10. Mitchell Taueli (Manly)
    11. Cy Lasscock (Canbera)
    12. Kade Snowden (Newcastle)
    13. Pee Wee Moke (Sydney Roosters)
    Interchange
    14. Patrick Inskip (Parramatta)
    15. Junior Moors (Penrith)
    16. James Aubusson (Lismore, Marist Brothers)
    17. Steve McLean (Canberra)
    Coach: Brian Gray

    Queensland
    1. Smith Samau (Norths Brisbane)
    2. Dean Payne (Centrals)
    3. Brett Anderson (Innisfail Brothers)
    4. Shane Eastwood (Southport)
    5. Joel Rapana (Currumbin-Tugun)
    6. Colin Wilkie (Tully)
    7. Luke Millwood (Cairns Brothers)
    8. Jimmy Anderson (Townsville Brothers)
    9. Keil Czislowski (Logan Brothers)
    10. Adam Blair (Norths Brisbane)
    11. Billy Segeyaro (Ivanhoes)
    12. Scott Anderson (Curumbin-Tugun)
    13. Karmichael Hunt (Souths Brisbane)
    Interchange
    14. Gus Dyer (Atherton)
    15. Troy Hansen (Norths St Josephs)
    16. Josh Tatupu (Norths Brisbane)
    17. Neals Biehler (Cairns Brothers)
    Coach: Darren Blooranta
     
    UNDER-19s
    Suncorp Stadium
    June 11th 2003
    Referee: Michael Wise

    Queenland 20 (Alberts 2, Hoffman, Kaufushi tries; Parfitt, Seymour goals) defeated New South Wales 4 (Duffy try)

    QUEENSLAND
    1. Nick Parfitt (Toowoomba)
    2. Derek Fletcher (Norths Brisbane)
    3. Willie Solomona (North Queensland)
    4. Ashley Alberts (Centrals)
    5. Dimitri Pelo (Burleigh)
    6. Brett Seymour (Toowoomba)
    7. Steve Goodhew (North Queensland)
    8. Sam Thaiday (Toowoomba)
    9. Matt Ballin (Broncos Colts)
    10. Ben Hannant (Toowoomba)
    11. Ryan Hoffman (Norths Brisbane)
    12. Antonio Kaufusi (Norths Brisbane)
    13. Jacob Lillyman (North Queensland)
    Interchange
    14. Quentin Laulu-Togagae (Norths Brisbane)
    15. Dean Limpus (North Queensland)
    16. Manuel Manolis (Norths Brisbane)
    17. Luke Moroko (Broncos Colts)
    Coach: Dennis Moore

    NEW SOUTH WALES
    1. Steve Turner (Penrith)
    2. Ben Creagh (St George Illawarra)
    3. Lopini Paea (Sydney Roosters)
    4. Jamie Frizzo (Bulldogs)
    5. Simon Greally (Balmain)
    6. Michael Witt (Parramatta)
    7. Robert Duffy (Newcastle)
    8. Michael Weyman (Canberra)
    9. Michael Ennis (Newcastle)
    10. Ashton Sims (St George Illawarra)
    11. Corey Payne (Bulldogs)
    12. Tom Learoyd (Tamworth)
    13. Sonny-Bill Williams (Bulldogs)
    Interchange
    14. Trevor Thurling (Bulldogs)
    15. Richard Fa’aoso (Penrith)
    16. Keith Galloway (Cronulla)
    17. Cameron Phelps (Bulldogs)

    Coach: Steve Gough
     

Share This Page

Loading...