Junior Rep Games

Discussion in 'State of Origin 2017' started by Big Pete, Jun 11, 2017.

    2002
    UNDER-17s
    ANZ Stadium (QEII Stadium)
    June 5th 2002
    Referee: Lindsay Luck

    New South Wales 40 (Ale 2, Caine, Harrison, Phelps, Hopoate, Le’strange, Williams tries; Phelps 2, Hopoate, Oake goals) defeated Queensland 16 (Farrell, Lewis, Dennien tries; Smith 2 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Jess Caine (Cronulla)
    2. Jermaine Ale (Newcastle)
    3. Bronson Harrison (Balmain)
    4. Cameron Phelps (Bulldogs)
    5. Albert Hopoate (Wests)
    6. Russell Aitken (c) (Cronulla)
    7. Ben Harden (Penrith)
    8. Ashton Sims (Illawarra)
    9. Heath Le’strange (Parramatta)
    10. Keith Galloway (Cronulla)
    11. Tom Learoyd (AIS Squad)
    12. Justin Poore (Illawarra)
    13. Sonny-Bill Williams (Bulldogs)
    Interchange
    14. Chris Young (Parramatta)
    15. Daniel Conn (Bulldogs)
    16. Greg Brain (Penrith)
    17. Brendan Oake (Parramatta)

    Coach: Michael Potter

    QUEENSLAND
    1. Ben Farrell (Souths Toowoomba)
    2. Jake Jonkers (Caboolture)
    3. Charlies Vis (Redcliffe)
    4. Germaine Paulson (Beaudesert)
    5. Jerry Ahern (Newtown)
    6. Tim Smith (c) (Runaway Bay)
    7. Colin Wilkie (Centrals ASA)
    8. Ben Lowe (Newtown)
    9. Paul Aiton (Caboolture)
    10. Dean Limpus (Brothers Townsville)
    11. Tee Levu (Souths Brisbane)
    12. Martin Mitchell (Runaway Bay)
    13. Aaron Lewis (Logan City)
    Interchange
    14. Sam Thaiday (Brothers Townsville)
    15. Ben Green (Logan Brothers)
    16. Justin Dennien (Centrals ASA)
    17. Jeremy Toohey (Noosa)

    Coach: Dennis Moore
     
  1. UNDER 19s
    Stadium Australia
    May 22nd 2002
    Referee: Rod Lawrence

    New South Wales 28 (Graham 2, Tonga 2, Rodney, Watmough tries; Thurston, Bird goals) defeated Queensland 4 (Denny try)

    NEW SOUTH WALES
    1. Steve Turner (Penrith)
    2. Ash Graham (Parramatta)
    3. Willie Tonga (Parramatta)
    4. Ben Harris (Bulldogs)
    5. Nathan Merritt (Souths)
    6. Johnathan Thurston (c) (Bulldogs)
    7. Brett Oliver (Bulldogs)
    8. Chris Armit (Parramatta)
    9. Ian Henderson (Sydney Roosters)
    10. Anthony Tupou (Newcastle)
    11. Anthony Watmough (Manly)
    12. Shane Rodney (Penrith)
    13. Greg Bird (Sharks)
    Interchange
    14. Daniel Russel (Penrith)
    15. Brad McLean (Norths)
    16. Todd Lowrie (Newcastle)
    17. Ryan Hoffman (Wests)
    Coach: Shane Flanagan

    QUEENSLAND
    1. Steve Irwin (Toowoomba)
    2. Simon Phillips (North Queensland)
    3. Jake Webster (Norths Brisbane)
    4. Jonathan Denny (Toowoomba)
    5. Brenton Bowen (North Queensland)
    6. Brett Seymour (Toowoomba)
    7. Grant Rovelli (North Queensland)
    8. Jaiman Lowe (North Queensland)
    9. Cameron Smith (c) (Norths Brisbane)
    10. Ben Czislowski (Toowoomba)
    11. Derricke Watkins (North Queensland)
    12. Matt Harris (North Queensland)
    13. Sam Fillery (Norths Brisbane)
    Interchange
    14. Steven Goodhew (North Queensland)
    15. Luke Harlan (North Queensland)
    16. Clint Amos (Norths Brisbane)
    17. Luke Fatnowna (Wests Brisbane)

    Coach: Dan Stains
     
  2. Sproj

    Sproj

    13,521
    6,253
    Hehe Pee Wee Moke.
     
    Morkel likes this.
    2001

    UNDER-17s
    Stadium Australia
    June 10 2001
    Referee: Rod Lawrence

    New South Wales 30 (G. Bird 2, S. O’Beirne, S. Turner, N. Kouparitsas tries; S. Skilthorpe 5 goals) def. Queensland 16 (D. Fletcher, A. Alberts, N. Parfitt tries; J. Nash 2 goals)

    New South Wales
    1. Steve Turner (Penrith)
    2. Shaun Skulthorpe (Newcastle)
    3. Matt Lantry (Newcastle)
    4. Stuart Philpott (Illawarra)
    5. Brenton Hyde (Illawarra)
    6. Russell Aitken (Cronulla)
    7. Brad Tighe (Newcastle)
    8. Steve O’Beirne (Penrith)
    9. Brad Russell (Penrith)
    10. Trevor Thurling (Canberra)
    11. Darryl Gordon (Newcastle)
    12. Greg Bird (c) (Newcastle)
    13. Nick Kouparitsas (Canberra)
    Interchange
    14. Stephen Ross (Illawarra)
    15. Ryan Hoffman (Wests)
    16. Lydan Maitua (Souths)
    17. Ashton Sims (Illawarra)

    Coach: Michael Potter

    Queensland
    1. Nick Parfitt (Rover Saints; Maryborough)
    2. Derek Fletcher (Logan Brothers)
    3. Ashley Alberts (Norths, Mackay)
    4. Ashley Graham (Cairns Kangaroos)
    5. Norman Brown (Redcliffe)
    6. Jarrod Ashton (Aspley)
    7. John Nash (c) (Burdekin)
    8. Adrian Maloney (Townsville Centrals)
    9. Steven Goodhew (North Thuringowa, Townsville)
    10. Antonio Kaufusi (Brothers, Bundaberg)
    11. Ben Hannant (Burleigh)
    12. Carl Cevenak (Caloundra)
    13. Ryan Bartlett (Cairns Kangaroos)
    Interchange:
    14. Trevor Bowman (Townsville Brothers)
    15. Charlie Griffiths (Atherton)
    16. Matthew Lammon (Logan City)
    17. Phil Wuersching (Souths, Toowoomba)

    Coach: Dan Stains
     
  3. Under-19s
    Suncorp Stadium
    May 6th 2001
    Referee: Adam Neale

    Queensland 28 (J. Thurston 2, A. Kwong, S. Irwin, D. Watkins tries; Thurston 4 goals) def. New South Wales 14 (R. Cullen, P. Franze, G. Viane tries; L. Milton goal)

    QUEENSLAND
    1. Mark McManus (East Coast)
    2. Simon Phillips (University, Townsville)
    3. Brent Tate (Toowoomba Clydesdales)
    4. Steve Irwin (Toowoomba Clydesdales)
    5. Steve Franciscus (Brisbane Wests)
    6. Johnathan Thurston (All Whites, Toowoomba)
    7. Marc Fickling (Brisbane Wests)
    8. Robert Tanielu (Brisbane Wests)
    9. Cameron Smith (Brisbane Norths)
    10. Nick Walker (Brisbane Norths)
    11. Michael Russo (Brisbane Norths)
    12. Dallas Johnson (Brisbane Norths)
    13. Nat Volz (Valleys Toowoomba)
    Interchange
    14. Aaron Kwong (Valleys, Toowoomba)
    15. Ben Czislowski (Brisbane Wests)
    16. Derrick Watkins (Townsville Brothers)
    17. Aaron Payne (Townsville Centrals)

    Coach: Chris Fullarton

    NEW SOUTH WALES
    1. Nathan Merritt (Souths)
    2. Ryan Cullen (St George Illawarra)
    3. Gray Viane (Wests)
    4. Paul Franze (Newcastle)
    5. Luke Milton (Sydney Roosters)
    6. Ben Reynolds (Penrith)
    7. Steve Witt (Parramatta)
    8. Geoff Wilkin (Norths)
    9. Brett Finn (Penrith)
    10. Garrett Crossman (Penrith)
    11. Glen Sedwell (Penrith)
    12. Michael Howell (St George Illawarra)
    13. Don Dickson (Bulldogs)
    Interchange
    14. Roy Friend (Parramatta)
    15. Grant Bullpett (Penrith)
    16. Matt Hilder (Sharks)
    17. Anthony Quinn (Newcastle)

    Coach: Shane Flanagan
     
  4. 2000
    Under-17s
    Suncorp Stadium
    May 24th 2000
    Referee: Gavin Morris

    Queensland 19 (S. Irwin 2, J. Thurston tries; D. Campbell 3 goals; M. Daly field goal) def. New South Wales 0

    QUEENSLAND
    1. Anthony Toby (Yeppoon)
    2. Josh McArthur (Redcliffe)
    3. Stan Berriman (Burleigh)
    4. Steven Irwin (Brothers; Bundaberg)
    5. Brenton Bowen (Abergowrie College)
    6. Johnathan Thurston (All Whites; Toowoomba)
    7. Michael Daly (c) (Redcliffe)
    8. Jaiman Lowe (Newtown, Toowoomba)
    9. Jacob Walker (Caloundra)
    10. Andrew Overend (Logan)
    11. Clint Amos (Burleigh)
    12. Ben Czislowski (Logan)
    13. Ryan Nash (Brothers, Rockhampton)
    Interchange
    14. Matt Brown (Nerang)
    15. Daniel Jones (Redcliffe)
    16. Dane Campbell (Redcliffe)
    17. Sam Fillery (Norths, Brisbane)

    Coach: Dan Stains

    NEW SOUTH WALES
    1. David Djukich (Parramatta)
    2. Luke Rooney (Penrith)
    3. Anthony Quinn (Newcastle)
    4. Dayne Neirinckx (Parramatta)
    5. Joven Clark (Parramatta)
    6. Brett Oliver (Bulldogs)
    7. Chris Tyrie (Newcastle)
    8. Chris Armit (Parramatta)
    9. Nathan Sayhoun (Penrith)
    10. Jarrod Dykes (Sharks)
    11. Todd Lowrie (Newcastle)
    12. Wade Russell (Parramatta)
    13. Todd Bates (c) (Parramatta)
    Interchange
    14. Channon McAskill (Canberra)
    15. Dean Young (Illawarra)
    16. Mack Jacques (Newcastle)
    17. Edward Sua (Wests)

    Coach: Kevin Moore
     
  5. UNDER-19s
    Stadium Australia
    June 7th 2000
    Referee: Rod Cranston

    New South Wales 24 (J. Lyon 2, J. Monaghan 2, A. Moore tries; A. Gorrell 2 goals) def. Queensland 18 (D. Quinn, C. Muckert, N. Henderson tries; D. Cooper 3 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Wade McKinnon (Parramatta)
    2. Paul Franze (Newcastle)
    3. Jamie Lyon (Parramatta)
    4. Trent Clayton (Sydney Roosters)
    5. Joel Monaghan (Canberra)
    6. Alex Moore (Manly)
    7. Pat Gibson (Cronulla)
    8. David Buckley (Balmain)
    9. Aaron Gorrell (c) (St. George Illawarra)
    10. Michael Korkidas (Sydney Roosters)
    11. Clint Newtown (Newcastle)
    12. Danny Sullivan (Parramatta)
    13. Braith Anasta (Bulldogs)
    Interchange
    14. Nathan Murphy (Bulldogs)
    15. Ryan Gregory (Norths)
    16. Russell Richards (Newcastle)
    17. Ryan Tandy (Norths)

    Coach: Steve Burraston

    QUEENSLAND
    1. Peter Reddy (Souths, Brisbane)
    2. Trent Purdon (Redcliffe)
    3. Brent Tate (Toowoomba)
    4. Darren Atkinson (Central Queensland)
    5. Dustin Cooper (Easts, Brisbane)
    6. Damien Quinn (Toowoomba)
    7. Jace Van Dijk (Toowoomba)
    8. Michael Luck (Centrals ASA, Townsville)
    9. Michael Ryan (c) (Toowoomba)
    10. Nicholas Henderson (Brisbane Norths)
    11. Corey Parker (Toowoomba)
    12. Chris Muckert (University, Toowomba)
    13. Chris Sheppard (Souths, Toowoomba)
    Interchange
    14. Dallas Taylor (Redcliffe)
    15. Neale Wyatt (Toowoomba)
    16. Dallas Johnson (Norths, Brisbane)
    17. Matt Bowen (Souths, Toowoomba)

    Coach: Chris Fullarton
     
  6. Sproj

    Sproj

    13,521
    6,253
    A lot of those names never really kicked on did they.
     
  7. 1999
    UNDER-17s
    Stadium Australia
    June 6th 1999
    Referee: Rod Lawrence

    New South Wales 20 (P. Franze, A. Quinn, F. Mauia, T. Wignell tries; P. Richards 2 goals) def. Queensland 6 (S. Tronc try; T. O’Shea goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Paul Franze (Newcastle)
    2. Pat Richards (Parramatta)
    3. Jamie Lyon (Parramatta)
    4. Anthony Quinn (Newcastle)
    5. Fou Mauia (Penrith)
    6. Luke Dorn (Norths)
    7. Steve Witt (Parramatta)
    8. Adam Woolnough (c) (Newcastle)
    9. Daniel Irvine (Parramatta)
    10. Grant Bobbin (Illawarra)
    11. Danny Sullivan (Parramatta)
    12. Glenn Sedwell (Penrith)
    13. Greg Boulous (Parramatta)
    Interchange
    14. Braith Anasta (Souths)
    15. Mark Minichiello (Sydney City)
    16. Mark Meredith (Parramatta)
    17. Tony Wignell (Parramatta)

    Coach: Mark Greer

    QUEENSLAND
    1. Shad Royston (Burleigh)
    2. Stephen Corbett (Centrals)
    3. Brent Tate (Redcliffe)
    4. Matthew Pow (Caloundra)
    5. Ben Taylor (Burleigh)
    6. Martin Perkins (Caloundra)
    7. Aaron Payne (Centrals)
    8. Nicholas Walker (Valleys, Toowoomba)
    9. Warren Colledge (Redcliffe)
    10. Shane Tronc (Arana Hills)
    11. Michael Luck (c) (Centrals)
    12. Corey Parker (Logan Brothers)
    13. Dallas Johnson (Atherton)

    Interchange
    14. Matthew Griffin (Brothers Mackay)
    15. Chris Carter (Redcliffe)
    16. Tim Casey (Runaway Bay)
    17. Troy O’Shea (Bundaberg Wests)

    Coach: Brad Tessman
     
  8. UNDER-19s
    Suncorp Metway Stadium
    June 23rd 1999
    Referee: Jason King

    New South Wales 22 (M. Gasnier 2, M. White, B. Hornby, N. Murphy tries; A. Gorrell goal) def. Queensland 12 (C. Muckert, A. Harrison tries; D. Lambert 2 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Ben Hornby (Illawarra)
    2. Junior Langi (St. George)
    3. Anthony Minichiello (Sydney City)
    4. Mark Gasnier (St. George)
    5. Eddie Morris (Penrith)
    6. Casey McGuire (Parramatta)
    7. Ben Jeffries (Newcastle)
    8. Ben Ross (St. George)
    9. Aaron Gorrell (Illawarra)
    10. Mark White (Newcastle)
    11. Bevan Carr (St. George)
    12. Kurt Hancock (North Sydney)
    13. Terry Martin (Canberra)
    Interchange
    14. Nathan Murphy (Canterbury)
    15. Scott Geddes (St. George)
    16. Adam Wheeler (Parramatta)
    17. Russell Richards (Newcastle)

    Coach: Steve Burraston

    QUEENSLAND
    1. Justin Hodges (Broncos Colts)
    2. Scott Donald (Cairns, Cyclones)
    3. Danny Bampton (Toowoomba Clydesdales)
    4. Chris Muckert (Cairns Cyclones)
    5. Trent Clayton (Redcliffe)
    6. Jace Van Dijk (Toowoomba Clydesdales)
    7. Denny Lambert (Cairns Cyclones)
    8. Mark Shillington (Norths)
    9. Michael Roberts (Toowoomba Clydesdales)
    10. Brett Farrell (Norths)
    11. Brad Meyers (c) (Toowoomba Clydesdales)
    12. Michael Crocker (Redcliffe)
    13. Ashley Harrison (Toowoomba Clydesdales)
    Interchange
    14. Mark Eacott (Broncos Colts)
    15. Carl Webb (Toowoomba Clydesdales)
    16. Will Jarvis (Central Capras)
    17. Craig Frawley (Toowoomba Clydesdales)

    Coach: Jim Box
     
  9. 1998

    UNDER-17s
    Suncorp Stadium
    June 5th 1998
    Referee: Brad Harris

    Queensland 24 (T. Clayton 2, A. Crosland, N. Murphy tries; C. Muckert 4 goals) def. New South Wales 20 (S. McLean, S. Nelson, M. Gasnier, L. Burt tries; L. Burt 2 goals)

    QUEENSLAND
    1. Darren Atkinson (Rockhampton)
    2. Anthony Crosland (Wallumbilla, Roma)
    3. Chris Muckert (Cowboys Young Guns)
    4. Brett McGrath (Cowboys Young Guns)
    5. Trent Clayton (Redcliffe)
    6. Nathan Murphy (Valleys, Toowoomba)
    7. Ryan McGoldrick (Cannon Hill)
    8. John Shillington (Norths)
    9. Michael Ryan (Ipswich Brothers)
    10. Beau Strickland (Innisfail Brothers)
    11. Ashley Harrison (Brisbane Brothers)
    12. John Rowbatham (c) (Cowboys Young Guns)
    13. Neale Wyatt (Rockhampton)
    Interchange
    14. Jamaal Lolesi (Southport)
    15. Jace Van Dijk (Brisbane Brothers)
    16. Russell Ney (Cowboys Young Guns)
    17. Carl Webb (Brisbane Brothers)

    Coach: Anthony Griffin

    NEW SOUTH WALES
    1. Luke Abbott (Manly)
    2. Fou Mavia (Penrith)
    3. Mark Gasnier (St. George)
    4. Scott McLean (Norths)
    5. Luke Burt (Parramatta)
    6. Luke Branighan (Souths)
    7. Ben Black (Manly)
    8. Mark O’Meley (Norths)
    9. Daniel Irvine (Parramatta)
    10. Matthew Kennedy (Newcastle)
    11. Gary McBride (c) (St. George Illawarra)
    12. Russell Richards (Newcastle)
    13. Jamie Russo (Sydney City)
    Interchange
    14. Christian Orsini (Penrith)
    15. Simon Nelson (Manly)
    16. Anthony Boyd (Parramatta)
    17. Mark Bryant (Cootamundra)

    Coach: David Brooks
     
  10. UNDER-19s
    Sydney Football Stadium
    June 19th 1998
    Referee: Tony Archer

    Queensland 22 (C. Walker, S. Donald, R. Troutman, D. Lambert tries; Lambert 3 goals) def. New South Wales 8 (T. Tahu, J. Fitzgerald tries)

    QUEENSLAND
    1. Lote Tuqiri (Brisbane Brothers)
    2. Russell McMillan (Watties Clifton)
    3. Matthew Dux (Brisbane Norths)
    4. Chris Walker (Brisbane Brothers)
    5. Scott Donald (Townsville)
    6. Brent Webb (Cairns)
    7. Denny Lambert (Townsville)
    8. Mark Shillington (Brisbane Norths)
    9. Ray Troutman (Souths, Toowoomba)
    10. Brett O’Farrell (Brisbane Norths)
    11. Grant Reibel (Townsville)
    12. Shane Wilson (Toowoomba)
    13. Michael Kennedy (Toowoomba)
    Interchange
    14. Ben Cameron (Brisbane Norths)
    15. Bradley Meyers (Brisbane Brothers)
    16. Warren Weiss (Mackay Brothers)
    17. Darren Mapp (Brisbane Brothers)

    Coach: Graham Herlihy

    NEW SOUTH WALES
    1. Wes Tillot (Norths)
    2. Anthony Minichiello (Sydney City)
    3. Timana Tahu (Newcastle)
    4. Matthew Rieck (Penrith)
    5. Eric Wignell (Norths)
    6. Glendon Morris (Penrith)
    7. Keiran Kerr (Cronulla)
    8. Don Tweedle (Illawarra)
    9. Adam Perry (Canterbury)
    10. Chad Robinson (Parramatta)
    11. Trent Runciman (Canterbury)
    12. Greg Ebrill (Manly)
    13. Jamie Fitzgerald (Norths)
    Interchange
    14. Barry Davis (Wests)
    15. Kurt Hancock (Norths)
    16. Todd Eadie (Manly)
    17. Willie Mason (Canterbury)

    Coach: Col Matthews
     
  11. 1997

    UNDER-17s
    Sydney Football Stadium
    June 25th 1997
    Referee: Mogsheen Jadwat

    New South Wales 38 (L. Patten, M. Pink, J. Penny, T. Esthatheo, J. Gamgee, S. Geddes, M. Riddell tries; Pink 4, A. Maroun goals) def. Queensland 14 (L. Wallis 2, C. Flannery tries; D. Lambert goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Luke Patten (Illawarra)
    2. Matthew Pink (Norths)
    3. Joel Penny (Norths)
    4. Anthony Minichiello (Sydney City)
    5. Trent Estatheo (Newcastle)
    6. Damien Bower (Lismore Marist)
    7. James Gamgee (Balmain)
    8. Tevita Amone (Wests)
    9. Grant Coleman (Macleay Valley Mustangs)
    10. Chad Robinson (Parramatta)
    11. Scott Geddes (Parramatta)
    12. Phil Bailey (Inverell)
    13. Kurt Rudder (Newcastle)
    Interchange
    14. Mark Ruddell (Sydney City)
    15. Jason Cayless (Parramatta)
    16. Anthony Maroun (Parramatta)
    17. Kurt Hancock (Norths)

    Coach: David Brooks

    QUEENSLAND
    1. Chris Flannery (Kawana)
    2. Leon Wallis (Innisfail Brothers)
    3. Casey McGuire (Caloundra)
    4. Mark Eacott (South Queensland)
    5. Peter Mlandenovic (Toowoomba Valleys)
    6. Stephen Robinson (Toowoomba Wattles)
    7. Denny Lambert (Ipswich Brothers)
    8. Nathan Doyle (Gladstone Valleys)
    9. Nathan Venn (c) (Aspley)
    10. Benjamin Ross (Nambour)
    11. James Brown (Southport)
    12. Tony Jensen (Newtown, Toowooma)
    13. Ben Cook (Caloundra)
    Interchange
    14. Matthew Wheeler (Souths)
    15. Bevan Costello (Murgon)
    16. Max Johnson (Mareeba)
    17. Nick Bowman (Dalby)

    Coach: Neil Wharton
     
  12. UNDER-19s
    Suncorp Stadium
    May 28th 1997

    Referee: Darren McKenzie

    New South Wales 44 (K. Herring 3, R. Prince 2, D. Cook, M. Simon, T. Wozniak, G. Wood tries; C. Carter 3, L. Krillich goals) def. Queensland 10 (S. Toby, J. Tomlinson tries; N. Webber goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Clint Carter (Parramatta)
    2. John Kaho (Balmain)
    3. Ronald Prince (Sydney City)
    4. David Cook (Norths)
    5. Wes Tilot (Norths)
    6. Mark Simon (Illawarra)
    7. Keiron Herring (Parramatta)
    8. Justin Doyle (Souths)
    9. Matthew Relf (Sydney City)
    10. Aaron Grainger (Newcastle)
    11. Leigh Krilich (Manly)
    12. Troy Wozniak (c) (Balmain)
    13. Kurt Bryant (Norths)
    Interchange
    14. Garth Wood (Souths)
    15. Tim Stocker (Manly)
    16. John Faulks) (Norths)
    17. Luke Faul (Manly)

    Coach: Wayne Portlock

    QUEENSLAND
    1. Selwyn Toby (Redcliffe)
    2. Leroy Brown (Carins)
    3. Adam Stacey (Redcliffe)
    4. Skye Davidson (Brothers)
    5. Nathan Webber (Norths)
    6. John Paul Cherry (c) (Redcliffe)
    7. Michael Mitchell (Charters Tower)
    8. Ben Walsh (Dysart)
    9. Jamie Tomlinson (Redcliffe)
    10. Boyd Lorimer (Innisfail Brothers)
    11. Shane Sanderson (Redcliffe)
    12. Luke Bishop (Redcliffe)
    13. Ashley Dudson (Redcliffe)
    Interchange
    14. Geoff Black (Roma)
    15. Tony Gallan (Toowoomba Valleys)
    16. Ben Bryzak (Logan City)
    17. Brett Simmonds (Logan City)

    Coach: Paul Canning
     
  13. 1996

    UNDER-17s
    Suncorp Stadium
    June 17, 1996
    Referee: Tony Long

    Queensland 16 (B. Gibson, D. Strickland, T. Lese tries; N. Webber 2 goals) def. New South Wales 14 (P. Rossi, A. Perry tries; W. Peters 2, B. Hills goals)

    QUEENSLAND
    1. Rhys Wesser (Brothers, Rockhampton)
    2. Nathan Webber (Murgon)
    3. Chris Walker (St. Marys)
    4. Sam Falafi (South Queensland)
    5. Brett Gibson (Souths, Brisbane)
    6. Nathan O’Neil (Gympie)
    7. Chris Horsfall (Burleigh)
    8. Nick Patterson (c) (Souths, Brisbane)
    9. Jaed Dalziel (Valleys, Gladstone)
    10. Branden Currie (Brothers, Brisbane)
    11. Graeme Ward (Valleys, Gladstone)
    12. Shane Wilson (All Whites, Toowoomba)
    13. Daniel Strickland (Wynnum)
    Interchange
    14. John Paul Cherry (Redcliffe)
    15. Terry Iese (Red Bank Plains)
    16. Gareth Turton (East Mt. Gravatt)
    17. Shane Williams (Burleigh)

    Coach: Paul Canning

    NEW SOUTH WALES
    1. Wes Tillot (Norths)
    2. Chad Dillinger (Newcastle)
    3. Lenny Beckett (Parramatta)
    4. Lee Hookey (Souths)
    5. Paul Rossi (Illawarra)
    6. Jamie Fitzgerald (Mudgee)
    7. Willie Peters (Souths)
    8. Todd Payten (Canberra)
    9. Scott Collins (Muswellbrook)
    10. Grant Schubert (Macleay Valley)
    11. Trent Runciman (c) (Wellington)
    12. Ben Rauter (Canberra)
    13. Matt Lang (Mudgee)
    Interchange
    14. Gavin Taggart (Muswellbrook)
    15. Adam Perry (Junee)
    16. Dean Widders (Armidale)
    17. Brendan Hills (Newcastle)

    Coach: Peter Sharp
     
  14. UNDER-19s
    Sydney Football Stadium
    June 3rd 1996
    Referee: Sean Hampstead

    New South Wales 13 (T. Robinson, B. Leauma, D. Mostyn tries; M. Simon field goal) def. Queensland 12 (J. Twohill, A. Morris tries; L. Williamson 2 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Chad Halliday (Sydney City)
    2. Andrew McFadden (Canberra)
    3. Damien Mostyn (Souths)
    4. Lee Hookey (St. George)
    5. Brian Leaumea (Lithgow Workers)
    6. Mark Simon (Illawarra)
    7. Keiron Herring (Parramatta)
    8. Trent Robinson (Sydney City)
    9. Simon Bonetti (c) (Griffith)
    10. John Faulks (West Tamworth)
    11. Brad Capovilla (Parramatta)
    12. David Atkins (Canberra)
    13. Gavin Lester (Souths)
    Interchange
    14. Nathan Black (Manly)
    15. Damien Englebrecht (Muswellbrook)
    16. Aaron Cotter (West Tamworth)
    17. Brett Maguire (Cronulla)

    Coach: Paul Walker

    QUEENSLAND
    1. Brook Eadie (Crushers)
    2. Quinton Nicol (Crushers)
    3. Joel Twohill (Brisbane Wests)
    4. Luke Morris (Brisbane Easts)
    5. Mark Lindenmeyer (Oakey)
    6. Brendan Lindsay (c) (Logan City)
    7. Aaron Moule (Redcliffe)
    8. Mark Tookey (Crushers)
    9. Luke Williamson (Brisbane Wests)
    10. Adam Pascoe (Redcliffe)
    11. Matt Willis (Southport)
    12. Shannon Hilt (Crushers)
    13. Cameron Carr (Logan City)
    Interchange
    14. David Pickering (Crushers)
    15. Jamie McIntosh (Brisbane Wests)
    16. Robert Hiesler (Toowoomba)
    17. Scott Thorburn (Crushers)

    Coach: Bill Nosworthy
     
  15. 1995

    UNDER-17s
    Sydney Football Stadium
    May 15th 1995

    New South Wales 34 (K. Herring 2, O. Craigie 2, R. Lightning, C. Gower tries; M. Stimson 5 goals) def. Queensland 12 (D. Pickering, N. McKenzie-Ross tries; L. Williamson 2 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. David Parker (Mullumbimby)
    2. Briane Leuame (Lithgow Workers)
    3. Owen Craigie (Newcastle)
    4. Mark Simon (Illawarra)
    5. Lee Hookey (Souths)
    6. Craig Gower (Penrith)
    7. Keiron Herring (Parramatta)
    8. Lance Thompson (St George)
    9. Matthew Kearns (Canberra)
    10. Trent Runciman (Wellington)
    11. David Atkins (Canberra)
    12. Ian Bourke (Cowra)
    13. Daniel Quinn (Newcastle)
    Interchange
    14. John Newman (Lithgow Workers)
    15. Royston Lightning (Canberra)
    16. Lee Hopkins (Penrith)
    17. Scott Walker (Ballina)

    QUEENSLAND
    1. Steven Singleton (Cairns Kangaroos)
    2. Justin Murphy (Valleys Toowoomba)
    3. Duncan Naawai (Crushers)
    4. Phil Shilvock (St. Brendan’s Yeppoon)
    5. Nathan McKenzie-Ross (Brisbane Brothers)
    6. Danny Burke (Mitchell)
    7. Shaun Berrigan (Wests-Arana Hills, Brisbane)
    8. Grahame Paterson (Wallabies, Gladstone)
    9. Tala’ave Aoina (Easts, Brisbane)
    10. David Pickering (Brothers, Brisbane)
    11. Christopher Osborne (Brothers, Brisbane)
    12. Luke Williamson (Brothers, Brisbane)
    13. Nathan Sologinkin (Crushers)
    Interchange
    14. Ben O’Callaghan (Brothers Brisbane)
    15. Matthew Bond (Souths, Brisbane)
    16. Brendan McKenzie (Beaudesert)
    17. Richard Allwood (Cities, Roma)

    Coach: Paul Canning
     
  16. UNDER-19s
    Suncorp Stadium
    June 12th 1995

    NEW SOUTH WALES 32 (A. Hayden 2, B. Crocker, N. Black, J. Smith tries; T. Breeze 6 goals) def. QUEENSLAND 24 (P. Hubbard 2, D. Lockyer 2, B. Lindsay tries; Lockyer, T. Kopp goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Nathan Black (Manly)
    2. Shane Rigon (Roosters)
    3. Albert Torrens (Manly)
    4. Tim Breeze (St George)
    5. Ben Fuller (Byron Bay)
    6. Adam Hayden (Roosters)
    7. Brendan Croker (Young)
    8. Adam Wade (Manly)
    9. Simon Bonetti (Griffith)
    10. Nick Edwards (Roosters)
    11. Jeremy Smith (Seagulls)
    12. Scott Logan (Roosters)
    13. Lee Thoroughgood (Manly)
    Interchange
    14. Ata Isarabhakdti (Canberra)
    15. Dennis Moran (Uralla)
    16. John Skandalis (Wests)
    17. Scott Cram (Illawarra)
    Coach: Steve Hood

    QUEENSLAND
    1. Paul Hubbard (Valleys, Gladstone)
    2. David Heut (Emerald)
    3. Tim Kopp (Norths, Brisbane)
    4. Ray Hoffman (Brothers, Rockhampton)
    5. Marshall Miller (Wests, Mackay)
    6. Darren Lockyer (Broncos)
    7. Brendan Lindsay (Logan City)
    8. Shane Ward (Ipswich Jets)
    9. Jamie McKenzie (Norths, Brisbane)
    10. Rick Overton (Redcliffe)
    11. Robert Bella (Crushers)
    12. John Luhrman (Ipswich Jets)
    13. Jason Campbell (Wests, Brisbane)
    Interchange
    14. David Leigh (Gold Coast Seagulls)
    15. Alan Wheeler (Redcliffe)
    16. Shane O’Flanagan (Crushers)
    17. Kerry Theuerkauf (Broncos)
     
  17. 1994

    UNDER-17s
    Sydney Football Stadium
    May 23rd 1994
    Referee: Brian Grant

    New South Wales 28 (A. Isarabhakdi 2, O. Craigie, P. Marrapodi, S. Rigon tries; S. Pethybridge 4 goals) def. Queensland 14 (B. Ikin, D. Lockyer, D. Hood tries; D. Myles goal)

    NEW SOUTH WALES
    1. Scott Pethbridge (Penrith)
    2. Ata Isarabhakdi (Canberra)
    3. Owen Craigie (Newcastle)
    4. Peter Marrapodi (Canberra)
    5. Shane Rigon (Easts)
    6. Adam Dykes (Cronulla)
    7. Dennis Moran (Illawarra)
    8. Ryan Wolfe (St George)
    9. Luke Priddis (Canberra)
    10. James Gannon (c) (Newcastle)
    11. Terry Lamey (Illawarra)
    12. Scott Cram (Illawarra)
    13. Dylan Manga (Warren)
    Interchange
    14. Brian Quinlan (Armidale)
    15. David McLean (Parramatta)
    16. Steve Carew (Norths)
    17. Scott Moody (Sawtell)

    Coach: Peter Sharp

    QUEENSLAND
    1. Brad Egan (Tugun)
    2. Quinton Nichol (Cairns Kangaroos)
    3. Shane Marteene (St Brendons College, Yeppoon)
    4. David Myles (Arana Hills)
    5. Shane Boyce (Mundubbera)
    6. Ben Ikin (Tugun)
    7. Darren Lockyer (Roma Cities)
    8. Greg Butler (Toowoomba Valleys)
    9. Jason Anderson (Gladstone Wallabies)
    10. Jason Buttigieg (Townsville Souths)
    11. Aaron Ketchell (Tully)
    12. Dallas Hood (Southport Tigers)
    13. Andrew Meads (Townsville Brothers)
    Interchange
    14. Wade Rothery (North Rockhampton High School)
    15. Duncan Naawi (Cairns Kangaroos)
    16. Mark Tookey (Springwood)
    17. John Luhrman (Ipswich Norths)

    Coach: Don Galler
     
    UNDER-19s
    Suncorp Stadium
    June 20 1994
    Referee: Stuart Berndt

    NEW SOUTH WALES 24 (M. Rogers 2, K. McGuinness, B. Kimmorley, R. Allan tries; Rogers 2 tries) def. QUEENSLAND 22 (M. Coorey, A. Songoro, J. Driscoll, R. Dennis tries; D. Richter 3 goals)

    NEW SOUTH WALES
    1. Robbie Ross (Newcastle)
    2. Jamie Bennett (Manly)
    3. Matthew Rogers (Cronulla)
    4. Paul Heffernan (Norths)
    5. Ken McGuinness (Wests)
    6. Richie Allan (Easts)
    7. Brett Kimmorley (Newcastle)
    8. Joe Taylor (Manly)
    9. Shannon Donato (Easts)
    10. Adam Ritson (Cronulla)
    11. Mark O’Neill (Balmain)
    12. Michael Cross (Illawarra)
    13. Brett Cox (Illawarra)
    Interchange
    14. Glen Ward (Cobar)
    15. Clayton Roberts (St George)
    16. Ben Murphy (Orange CYMS)
    17. Shane Millard (Easts)

    Coach: Barry Russell

    QUEENSLAND
    1. Deon Bird (Broncos)
    2. Damien Richter (Hervey Bay Seagulls)
    3. Camerun Hurren (Broncos)
    4. Michael Coorey (Warwick)
    5. Alfred Songoro (Broncos)
    6. Terry O’Reagan (Brisbane Brothers)
    7. Nathan Antonik (Crushers)
    8. Brad Thorn (Broncos)
    9. Lionel Harbin (Rockhampton Brothers)
    10. John Brown (Kawana Waters)
    11. Andrew Bulmer (Townsville Brothers)
    12. Ron Dennis (Redcliffe)
    13. John Driscoll (Broncos)
    Interchange
    14. Jason O’Hara (Redcliffe)
    15. Jamie Hopgood (Toowoomba All Whites)
    16. Michael Hogue (Townsville Brothers)
    17. Chris St Clair (Southport Tigers)

    Coach: Ross Strudwick
     

Share This Page

Loading...